افرادیکه میخواهند عینک دودی بخرند | بیماری

امروزه با این همه پیشرفت در مورد تکنولوژی هنوزم  از عینک آفتابی به عنوان مد استفاده می شه و این عینک طرفداران زیادی رو به خود جذب کرده بطوریکه هزینه های زیادی واسه ان پرداخته می شه

از طرف دیگه، دیدن آدمایی که با جعبه ای پر از عینک آفتابی در کوچه و خیابون یا سر چهارراها عینک آفتابی میفروشن خبر از این میده که دوباره فصل تابستون از راه رسید و گرمای هوا، بازار عینک آفتابی فروشان رو هم داغ کرده.

بازار عینک آفتابی مثل شکلای جور واجور و اقسام اون با رنگای متنوعش، دارای زیر و بم به طور کامل تخصصیه، اما خیلی از خریداران و مراجعه کنندگان این بازار فقط درگیر رنگ و لعاب شده و بدون توجه به تخصصی بودن انتخاب عینک آفتابی مناسب دست به جیب می شن و نه فقط به بینایی خود خدمت نمی کنن بلکه اونو در برابر امراض جور واجور قرار میدن.

تردیدی نیس که هممون اهمیت پزشکی به کار گیری عینک آفتابی رو در فصل تابستون و زمستون میدونیم و از زیانای تابش شکلای جور واجور اشعه های جور واجور خورشید بر چشم آگاهیم. هم اینکه اهمیت منحصربه فرد اونو در تیپ زدن و پز دادن و قیافه گرفتن و بقیه قضایای در رابطه خوب میدونیم.

اما ماجرا اینه که در بیشتر اوقات نمی دونیم چه نوع عینک آفتابی رو بخریم که به معنی واقعی برامون مناسب باشه، یعنی هم به صورتمون بیاد و هم تیپمون رو تکمیل کنه، هم به چشم مون ضربه نزنه و هم دارای قیمت مناسبی باشه. این جوره که بیشتر ما فقط ارزون خریدن و ظاهر عینک رو ملاک انتخاب قرار می دیم و در بیشتر مواقع هم به جای ثواب،کباب میشیم.

شکلای جور واجور عینک آفتابی

کلا عینک آفتابی براساس ۲ نوع درخواست روونه بازار می شه. این ۲ گزینه عبارتند از عینکای فشن دیزاین (عینکایی ساخته شده براساس مد روز) و عینکای کوالیتی دیزاین (عینکای ساخته شده براساس کیفیت و کارآیی). این درحالیه که براساس تحقیقات، مشخص شده گروه اول بسیار محبوب تر و پرمخاطب تره.

پس اگه شما جزو آدمایی هستین که به دنبال عینک آفتابی فشن دیزاین هستین بد نیس بدونین برنده هایی چون گوچی، زاروفسکی، دولچه گابانا، شنل، ورساچه، بربری و وُگ واسه شما بسیار مناسبه و می تونین عینکای بسیار قشنگتر با طراحیای جور واجور رو در کنار کیفیت مناسب از این برنده ها جفت و جور کنین اما اگه به کیفیت اجناس اهمیت می دید و زیاد به دنبال مد روز نیستین می تونین میان تولیدات ریبن، سُوور، پرسول و ربو عینک مناسبی واسه خود پیدا کنین، هرچند بعضی از این تولیدات در بازار داخلی ایران بسیار نادره و واسه داشتن یکی از تولیدات این برنده ها باید هزینه سنگینی بپردازید .

شکلای جور واجور فریم واسه سلیقهای جور واجور

فریم عینک رابطه بسیار تنگاتنگی با سلیقهای جور واجور بازار داره، پس دیدن ده ها یا صدها مدل فریم با ترکیبات جور واجور در این بازار رنگارنگ جای تعجب نداشته و هیچوقت باعث پریشونی ذهن خریداران نمیشه چون هنوزم بازار عینک آفتابی تشنه فریمای جدیده با اینحال که صدها مدل الان روونه بازار شده. به طورکلی در این بازار می تونیم ۳ بخش از فریم رو پشت ویترین فروشگاه ببینیم:

۱- فریمای فلزی

۲- فریمای پلاستیکی

۳- فریمای ترکیبی

هرکدوم از این گروه ها دارای امتیازات و مشکلات خاص خوده و می تونین با در نظر گرفتن سلیقه تون واسه جفت و جور یکی از اونا دست به کار شین.  اما چند قانون اصلی واسه همه گروه های یاد شده صادقه که باید به اونا به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

۱- سبکی فریم مورد نظر

۲- نبود ایجاد حساسیت در پوست صورت و محلای تماس دسته فریم با صورت

۳- انعطاف پذیری

۴- تناسب با فرم صورت

عدسیای متفاوت با کارآیی جور واجور

هرچند ساخت فریم رابطه مستقیمی با دنیای مد و فشن داره اما تنوع عدسیای عینک آفتابی رابطه زیادی با دنیای فشن نداشته و بیشتر به مسائل تخصصی مربوطه. در این مورد هم می تونیم به ۴ مدل جور واجور از عدسیا اشاره کنیم ۱- عدسیای شیشه ای ۲- عدسیای پلی کربنات ۳-  عدسیای اکریلیک ۴- عدسیای CR-۳۹ (ساخته شده از یه جور رزین). از اون جا که نوع عدسی رابطه مستقیمی با بهداشت چشم شما داره بد نیس بدونین عدسیای اکریلیک ارزون ترین نوع عدسیه و با در نظر گرفتن جنسش به سرعت خط و خش روی اون ظاهر می شه که واسه بینایی شما بسیار مضر هستش.

عدسیای شیشه ای هم خطر شکستن داره و دارای وزن زیاده. پس این وسط بهترین نوع عدسی که می تونین به کیفیت اون اعتماد کنین نوع CR-۳۹ه درحالی که الان بیشتر عدسیای عینکای آفتابی موجود در بازار از جنس پلی کربناتا هستش که کیفیتی متوسط داره.

چه رنگی بخریم؟

شاید هنگام انتخاب عینک آفتابی با دیدن عدسیای رنگی با رنگای متفاوت، بارها از خودتون پرسیده باشین این فرق رنگ واسه چیه و به چه کاری میاد؟ فقط بحث هماهنگی رنگ عدسی با لباس میهمانی و تیپ مطرحه؟ کدوم رنگ عینک مناسب تره؟ به نظر کارشناسان، بهترین رنگ واسه عینک آفتابی در مصارف عادی، دودیه. اما واسه رانندگیای طولانی بهترین عدسی واسه عینک آفتابی راننده رنگ قهوه ای هستش. اما بد نیس بیشتر درباره خواص رنگای جور واجور عدسی بدونیم.

۱- خاکستری: این رنگ در عدسیا به عنوان ته رنگی فوق العاده  است که دلیل کاهش کلی روشنایی نور شده و چشم رو در برابر تابشای خیره کننده نور مراقبت می کنه. این ته رنگ واسه رانندگی و استفاده عمومی مناسبه.

۲-  زرد و طلایی: این رنگا اندازه نور آبی رو کاهش داده و در عین حال به فرکانسای دیگه نور اجازه عبور میده. ته رنگ زرد به طورکلی رنگ آبی رو حذف کرده و دلیل می شه همه چیز مقابل دیدگان شما روشن تر به نظر برسه. با در نظر گرفتن این خاصیت عینک آفتابی با ته رنگ زرد و طلایی بهترین گزینه واسه اسکی بازان در فصل زمستانه ولی چون این رنگ دید نوری رو دچار مشکل می کنه واسه رانندگی در غروب و هوای ابری یا مه آلود اصلا گزینه مناسبی نیس.

۳- قهوه ای و کهربایی: این نوع عدسیا به عنوان عدسیای رنگی عمومیه که می تونه اندازه نور زننده رو کاهش داده و از ورود فرکانسای بالای نور مانند نور آبی و ماورای بنفش به سیستم بینایی ما جلوگیری کنه، به خاطر همین کنتراست و وضوح کاملی از مناظر مقابل ما ارائه میده و عدسیای مناسبی واسه دویدن، دوچرخه سواری و رانندگی طولانیه.

۴- سبز: کاهش نور زننده و حذف نور آبی از ویژگیای این رنگ هاست، از اونو که ته رنگ سبز بالاترین اندازه کنتراست و بیشترین درجه تیزبینی رو جفت و جور می آورد، بسیار محبوبه، اما یادتون نره گزینه مناسبی واسه رانندگی نیس چون باعث مشکل در تشخیص رنگ قرمز و زرد که دو رنگ بسیار کاربردی واسه علایم رانندگیه؛ می شه و می تونه براتون خطرساز باشه.

۵-  صورتی و قرمز: کنتراست عالی رو از اجسام با پس زمینه آبی و سبز جفت و جور می آورد. واسه شکار و اسکی روی آب  مناسبه.

۶-  ته رنگ آبی: بیشترین نور آبی رو از خود عبور میده.  واسه گلف، تنیس یا نشونه گیری به طرف هدفای سبز رنگ در باشگاه های تیراندازی مناسبه.

آزمایش کیفیت عینکای آفتابی

تا الان بارها درباره زیانای عینک آفتابی غیراستاندارد گفته شده و چشم پزشکان درباره صدمات بسیار زیاد این جور عینکا اخطار زیادی  دادن، اما به طورکلی به کار گیری عینکای آفتابی غیراستاندارد باعث پدیده ای به نام نبود آسایش از نور می شه.

چون هنگام به کار گیری عینک آفتابی غیراستاندارد مردمک چشم زیادتر از اندازه عادی باز شده و باعث ورود حجم خیلی از تشعشعات مضر به داخل چشم و سیستم بینایی ما می شه. این موضوع باعث می شه افراد با به کار گیری عینکای غیراستاندارد دچار مشکلات دیگری مثل خستگی، سرخی چشم، تاری دید، درد چشم و سردرد بشن.

از این رو مشخصات فنی عینکای آفتابی از مهم ترین شاخصای انتخاب عینک آفتابی استاندارده و مهم ترین پیشنهاد کارشناسان به خریداران اینه که همیشه از فروشگاه های معتبر و نمایندگیای مجاز، برنده های جور واجور رو بخرن و قبل از پرداخت صورتحساب از فروشنده بخوان با دستگاه UV سنج اندازه جذب عدسی عینک انتخابی رو اندازه گیری کنه. به یاد داشته باشیم بهترین حالت واسه عدسیای استاندارد ۴۰۰ نانومتره. با این حال با یه اقدام ساده خودتون هم می تونین کیفیت عدسی عینک رو آزمایش کنین.

آزمایش اصلی واسه تعیین کیفیت عدسی عینک آفتابی اینه که در عینکای آفتابی نباید جابه جایی تصویر مشاهده شه و وجود اینجور علایمی نشون دهنده نامرغوب بودن عدسی عینک آفتابیه، عینکای آفتابی باید بدون هرگونه کج و معوج بودن باشه. واسه امتحان کردن این مورد هم می تونین از داخل عدسی و فاصله ۴۰ سانتی متری به اشیا نگاه کنین و اونو به حالت زمونه ای تکون بدین.

اگه هرگونه چرخش، جابه جایی یا تغییر شکل در اشیا مشاهده شه نشون دهنده ناجور بودن عدسی عینک آفتابیه. اما یادتون باشه بهترین روش، به کار گیری دستگاه های تخصصی موجود در فروشگاه های معتبره، پس از فروشنده بخواین با دستگاه بعضی از پارامترهای لازم رو واسه شما آزمایش کنه.

قیمت عینک آفتابی

هر چند در گوشه و کنار خیابون با فروشندگان دوره گرد که تولیدات بعضی از برنده های معتبر بین المللی رو به قیمتی غیرقابل تصور میفروشن مواجه میشیم اما به طورکلی قیمت عینک آفتابی در بازار عادی کشورمون از حدود ۵۰ هزار تومن تا چند میلیون تومن در نوسانه.

عینکای عادی که عموما محصول کشور چینه از۴۰ هزار تومن تا ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومن به فروش می رسه و با کمی فاصله، کیفیتای برتر تا یه میلیون تومن هستش اما درباره برنده های خاصی فرق قیمت یهو بسیار زیادتر از حد تصور می شه و به میلیونی می رسه.

منبع: شهروند

منبع : hidoctor.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *