افرادی که نباید استامینوفن کدئین دار بخورند | بیماری

یه داروساز، گفت: قرص سرماخوردگی علاوه بر استامینوفن، داروی ضد حساسیت و ضد احتقان هم داره و افراد بهتره مرتب فشارخون رو اندازه گیریی کنن چون اثر داروی فشارخون رو کم می کنه.

دکتر نوشین محمد حسینی اضافه کرد: اگه شما ۱، ۲ و ۳ روز استامینوفن مصرف کردین و سردردتان بهتر نشد و دلیل سردردتان رو نمی دونین باید به دکتر مراجعه کنن. مشکل دیگه اینه که وقتی شما مسکن رو افراطی و غیر اصولی مصرف می کنین ممکنه علائم یه مریضی رو پوشش بدین.

ایشون با اشاره به تفاوتای استامینوفن کدئین دار و ساده، ادامه داد: ما در علم داروسازی، اصطلاحی داریم به نام سی نرژیسم یا هم افزایی بعضی داروها یه تاثیر خودشون دارن و در کنار داروی دیگه اثرشون بیشتر می شه.

محمد حسینی ادامه داد: به طور نمونه استامینوفن ساده ۳۲۵ میلی گرم یه اثر درمانی داره وقتی به اون ۱۰ میلی گرم کدئین اضافه شه اثر اون ۳۲۵ میلی گرم بسیار زیاد می شه و اگه ما بر اثر بیشتر استامینوفن نیاز داریم، اما نخوایم از دوز بیشتر استامینوفن به دلیل سمیت کبدی استفاده کنیم، در این موارد از استامینوفن کدئین دار استفاده می کنیم و این موقع دردهای شدیدتر استفاده می شه.

ایشون اظهارکرد: استامینوفن کدئین دار otc نیس ولی استامینوفن ساده داروی otcه. به دلیل اینکه مصرف کدئین واسه خیلی از افراد مضره.

این داروساز در جواب به این سوال که چه آدمایی نباید از کدئین استفاده کنن، گفت: آدمایی که یبوست دارن. آدمایی که احتمال وابستگی به کدئین دارن. آدمایی که دوره پس از درمان ترک اعتیاد رو می گذارنند و آدمایی که از داروهای خاص استفاده می کنن که شاید این داروها با کدئین تداخل دارن.

ایشون تاکید کرد: در مریضایی که شیمی درمانی می شن دکتر ممکنه ترجیح بده از استامینوفن ۵۰۰ میلی گرم استفاده کنه ولی از استامینوفن کدئین دار استفاده نکنه.

محمد حسینی ادامه داد: استامینوفن کدئین دار ممکنه روی دید فرد، رانندگی کردن، کار با دستگاه های دقیق، اثر داشته باشه. مصرف افراطی و غیر اصولی و بدون حساب اون ممکنه وابستگی بسازه.

این داروسار که شبکه رادیویی سلامت گفت و گو می کرد، اظهارداشت: بعضی از مسکنا سمیّت کبدی دارن و بعضی از اونا سمیّت کلیوی دارن. پس هنگام مصرف مسکنا، اگه امکان مراجعه به دکتر ندارین تا امکان داره با داروساز مشورت کنین و اگه مریضی زمینه ای دارین مثلا بیماریای قلبی، کلیوی یا کبدی هنگام خرید دارو otc با دارو ساز مشورت کنین.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *