افرادی که نیاز به تعویض زانو دارند | تغذیه سالم

 صدمات به زانو

تعویض مفصل زانو، واسه افراد گرفتار به آسیب شدید زانوه. جایگزینی زانو می تونه درد رو آرامش دهد و اجازه میده تا شما فعال تر باشین اگه دارو و درمانای دیگه به درد زانوی شما کمکی نمی کنه دکتر شما ممکنه پیشنهاد کنه به عمل جراحی تعویض زانو کنه. تعویض زانو شامل برداشتن قسمت مفصل زانوی طبیعی و جانشین کردن اون با بخشای مصنوعیه تعویض زانو شایع ترین نوع از عمل جراحی تعویض مفصله.

بیماران گرفتار به تخریب شدید مفصل زانو همراه با درد و مشکل در کارکرد، ممکنه کاندید مناسبی واسه جایگزینی کل زانو باشن.

آرتریت روماتوئید، یه بیماریه که در اون سیستم ایمنی بدن به غشاء در خطوط مفصلی حمله می کنه. و می تونه به درد، التهاب و تخریب مفاصل منجر شه.

آرتروز پس از ضربه، یه جور از آرتروزه که ممکنه پس از آسیب به زانو مانند یه شکستگی یا پارگی لیگامان اتفاق بیفته. این نوع آسیب می تونه باعث التهاب زانو و در طول زمان منتهی به آسیب غضروف شه. که شما در زندگی از اون رنج می برید و می تونه دلیل آرتروز در میانسالی یا بعد از اون شه. آرتروز شایع ترین دلیل واسه جایگزینی زانو در آمریکا س.

چندین نوع از آرتریت می تونه به زانو آسیب برسونه و باعث درد و ناتوانی شه که باید با زانوی مصنوعی جانشین شه آسیبای زانو می تونه از یه مشکل به نام نکروز تنه تالوس و استئونکروز که در اون استخون با از دست دادن جریان خون خود می میره و در آخر منجر سقوط می شه.

وقتی که درد و سفتی شروع به دخالت در فعالیتای روزمره کنه و درمانای دیگه کمک نکنه ممکنه نیاز به تعویض مفصل باشه.

قبل از درمان جایگزینی مفصل اقدامات زیر رو انجام بدین.

واسه کاهش استرس در مفصل با عصا راه برید.

واسه تقویت عضلات دور و بر زانو و بهبود انعطاف پذیری ورزش کنین.

از دست دادن وزن به خاطر کاهش بار زانو برنامه ریزی شه.

از کفش خاص واسه بهبودی زانو استفاده کنین.

از داروها واسه رفع درد استفاده کنین.

داروهای جور واجور که می تونه واسه درد زانو به درد بخور باشه عبارتند از داروهای ضد درد مانند استامینوفن، ترامادول و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAIDs ) مانند ( ایبوپروفن و یا ناپروکسن ) و از مسکنای موضعی روی پوست زانو مالیده شه و یا از کورتیکواستروئیدهای قوی در مفصل زانو تزریق شه که جانشین اسید هیالورونیک هم نامیده می شه.

در چه کسائی نباید جراحی تعویض زانو انجام شه؟

هر چند جایگزینی زانو، عمل جراحی شایعه ولی واسه همه مناسب نیس اگه شما یه عفونت زانو، یه مشکل عصبی شدید یا مریضی شدید رگای خونی، اضافه وزن شدید، یه مریضی پوستی مثل پسوریازیس، مشکلات قلبی و ریوی دارین دکتر شما ممکنه مبادرت به تعویض زانو نکنه.

اگه شما قصد جایگزینی زانو رو دارین از دکتر خود بخواین شما رو به یه جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده واسه درمان مشکلات مفاصل و استخوانا معرفی کنه جراح باید عوامل زیادی رو قبل از معرفی واسه جایگزینی زانو در نظر بگیره آدمایی که کلا سالم هستن بهترین نامزد واسه عمل جراحی هستن و کسائی که قبل از آسیب پیشرفته مفاصل، عمل جراحی براشون انجام شه بهبودی سریع تر و یافته های بهتری بدست میاد. فیزیوتراپی یه بخش اساسی از بازسازی پس از تعویض مفصل زانوه. پیشنهاد می شه بیماران با مفاصل مصنوعی قبل، درزمان و بعد از هر روش انتخابی تهاجمی از جمله ( اعمال دندونپزشکی ) باید آنتی بیوتیک مصرف کنن.

خطرات به وجود اومده به وسیله جایگزینی کل زانو

خطرات به وجود اومده به وسیله تعویض مفصل زانو شامل لخته شدن خون در پاها هستش که می تونه به ریه ها ( آمبولی ریوی ) سفر کنه آمبولی ریه می تونه تنگی نفس، درد قفسه سینه و حتی دلیل شوک شه خطرات دیگه شامل عفونت ادراری، تهوع و استفراغ ( معمولا مربوط به داروی ضد درد )، درد طولانی زانو و خشکی، خونریزی داخل مفصل زانو، آسیب عصبی، آسیبای رگای خونی و عفونت زانو که می تونه به عمل دوباره نیاز شه علاوه بر این، خطرات به وجود اومده به وسیله بیهوشی شامل قلب، ریه، کلیه و آسیب کبدی هست.

.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *