افرادی که واکسن آنفلوآنزا برای آن ها واجب است | بیماری

: آدمایی که واکسن آنفلوانزا واسه اونا واجب و لازمه. بعضی از شما ممکنه مریضی آنفلوآنزا و نشونه های آزار دهنده اش رو که بی شباهت به سرماخوردگی هم نیس تجربه کرده باشین؛ تجربه ای سخت که باعث شده تا چند روز متوالی از کار و زندگی بیفتید و در خونه استراحت کنین تا دوباره رو به راه شید. دوران درگیری با مریضی آنفلوآنزا اون قدر به شما سخت گذشته که حاضرید هر کاری بکنین تا دوباره به اون گرفتار نشید.

به خاطر همین از دکتر معالج می پرسین راهی هست تا دوباره درگیر این مریضی نشید؟ دکتر هم جواب میده، بله؛ با تزریق واکسن آنفلوآنزا می تونین خود رو در برابر ابتلای دوباره به اون محفوظ کنین. هرچند واکسینه شدن از شما در برابر آنفلوآنزا حفاظت می کنه اما به کار گیری این واکسن اصول و آداب خاص خودشو داره و اینطوری نیس که با هر نوع شرایط جسمی مبادرت به تزریق اون کنین. دکتر حوریه جواد زاده، داروساز به سوالات احتمالی شما در مورد واکسن آنفلوآنزا جواب میده.

به چه دلیل سراغش بریم؟

دو نوع واکسن آنفلوآنزا تولید می شه که هر دو نوع اون در بدن تولید آنتی بادی کرده و پیشگیری لازم رو در مقابل ویروس جفت و جور می کنه. واکسن آنفلوآنزا در واقع آنتی ژنای جفت و جور شده از سویهای جور واجور ویروسای غیرفعال آنفلوآنزاست که باعث تولید پادتنای خاصی در بدن می شه ضمن اینکه مصونیت در برابر مریضی فقط درمقابل اون دسته از سویهایی از ویروسا ایجاد می شه که از نظر ساختاری، شباهت نزدیکی با سویهای موجود در واکسن داشته باشن. این واکسن واسه ایجاد ایمنی فعال (تولید پادتن) علیه آنتی ژن ویروس آنفلوآنزا که در واکسن هست، مصرف می شه.

چه نوعایی داره؟

–  واکسن آنفلوآنزای سنتی: این واکسن شامل ویروس زنده نیس و باعث بروز آنفلوآنزا نمی شه. این واکسن ویروس غیرفعال داره که از راه آمپول دریافت می شه. واسه تزریق اون باید از چهار نوع سرنگ که از کشورای هلند، آلمان، فرانسه و هم اینکه سوئیس وارد می شه، استفاده می شه.

–  واکسن آنفلوآنزا به صورت اسپری دماغی: این واکسن که به شکل اسپری دماغی بوده و اسمش فلومیسته، شامل ویروس ضعیف شده ایه که معمولا به جز در مواردی باعث بروز مریضی آنفلوآنزا نمی شه. این واکسن فقط واسه افراد غیرباردار، افراد سالم و دو تا ۴۹ ساله کاربرد داره. این واکسن شامل ویروس ضعیف شده است و واسه نوزادان، زنان باردار، کهنسالان و افراد گرفتار به امراض بالینی تجویز نمی شه. واکسن اسپری دماغی آنفلوآنزا در کودکان با عوارضی مثل آبریزش بینی، سردرد، استفراغ، درد ماهیچه و تب و در بزرگسالان آبریزش بینی، سردرد و گلودرد علائم خود رو نشون میده. البته نوع اسپری دماغی واکسن آنفلوآنزا در ایران وجود نداره.

چه وقتی باید واکسن رو تزریق کرد؟

به دلیل اینکه فصل آنفلوآنزا از اول مهر ماه شروع می شه و تا آخر اردیبهشت ماه ادامه پیدا می کنه، بهترین زمان واسه دریافت واکسن ماه مهر و آبانه. با این حال میشه در ماه آذر یا حتی دیرتر هم مبادرت به دریافت اون کرد. با اینکه اقدام سریع تر می تونه در پیشگیری از ابتلای به آنفلوآنزا موثرتر عمل کنه.

 چه عوارضی داره؟

پس از تزریق واکسن آنفلوآنزا مشکلات سرماخوردگی مثل فن فن کردن، سردرد، آبریزش بینی، درد گلو، سرفه و بدن درد، یک تا دو روز بعد تب ناچیز خود رو نشون داده و بقیه علائم تا ۱۴ روز ممکنه بروز کنه یا نکنه. کلی ترین آسیب تزریق واکسن آنفلوآنزا، احساس درد در محل تزریقه. پس از اون تب، درد عضلانی و احساس ناخوشی به دلیل مقادیر کمی پروتئین تخم مرغ در واکسنه که فرد تجربه می کنه. هم اینکه بروز مشکلات عصبی (مثل آسیبای مغزی، فلج نسبی عصب صورت و التهاب عصب بینایی) و واکنشای حساسیتی مثل اگزما، التهاب و کهیرنیز ممکنه بروز کنه.

چیجوری تزریق کنیم؟

تزریق در کودکان و بزرگسالان فرق داره. در بزرگسالان به شکل عضلانیه و درکودکان فقط در عضله ران باید تزریق شه. به خاطر این تاکید می شه روی چه قسمتی از بدن تزریق شه. بعضی از پزشکان واکسن آنفلوآنزا رو به شکل جلدی تزریق می کنن و همین مسئله باعث می شه تا واکسن تاثیر لازم رو نداشته باشه چون سویهای مختلفی که ویروسا تولید می کنن، درتمام افراد ممکنه مصونیت ایجاد نکنه. این تزریق رو دکتر عمومی هم می تونه بکنه و مشکل خاصی ایجاد نمی کنه. واکسن آنفلوآنزا تحت هیچ شرایطی نباید داخل عروق تزریق شه چراکه مثل بقیه واکسنای تزریقی، می تونه منتهی به عکس العمل آنافیلاکتیک در بدن مریض شه به خاطر همین باید هنگام تزریق، امکانات درمانی و نظارتای لازم در دسترس باشه.

چه آدمایی باید سراغش برن؟

–  نوزادانی که سن شون بیشتر از شش ماهه. این نوزادان به دلیل شرایط خاص پزشکی که دارن در برابر ابتلای به آنفلوآنزا قرار دارن.

–  آدمایی که سن شون بالای ۵۰ ساله.

– کارکنان خونه سالمندان و مراکز بهداشتی و درمانی که با بیماران گرفتار به بیماریای طولانی مثل افراد گرفتار به ذات الریه، افراد بزرگسال گرفتار به بیماریای قلبی و ریوی و هر مریضی که سیستم ایمنی بدن رو ضعیف می کنه، سر و کار دارن، بهتره واکسن آنفلوآنزا رو دریافت کنن.

– کودکانی که تحت درمان دراز مدت با آسپرین قرار دارن.

– زنائی که می خوان در فصل آنفلوآنزا باردار شن.

–  آدمایی که درگیر مشکل کلیه، هموگلوبینو پاتی و ایمونوساپرشن هستن.

–  آدمایی که در سال گذشته به دلیل مریضی متابولیکی مثل دیابت در بیمارستان بستری شدن.

چند وقت یه بار واکسن بزنیم؟

– کودکان شش تا ۳۵ ماهه (سه ساله) چهار هفته پس از اولین تزریق واکسن، دوباره باید اونو تکرار کنن. به خاطر این که سطح آنتی بادیای اونا هنوز به اندازه قابل قبولی نرسیده و ایمنی بدن شون ضعیفه.

–  درکودکان سه تا ۹ ساله. اگه در گذشته واکسن نزده ان بهتره پس از تزریق و بعد از گذشت یه ماه دوباره تزریق رو انجام داد.

–  در آدمایی که بالای ۹ سال دارن، تزریق واکسن آنفلوآنزا یه بار در سال بسه.

چه کسائی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنن؟

طبق گفته مرکز کنترل پیشگیری از بیماریا این افراد عبارتند از:

–  همه کسائی که عکس العمل آلرژیک به آمپول آنفلوآنزا دارن.

– کسائی که درگیر بیماریای شدید هستن و تب و سابقه تشنج داشتن.

– کسائی که درگیر بیماریای زیاد تنفسی هستن.

– کسائی که نسبت به مصرف پروتئین تخم مرغ حساس هستن.

– کسائی که سابقه بیماریای گیلن باره (مریضی فلج کننده شدید که در سیستم ایمنی بدن به سیستم اعصاب حمله می کنه) دارن.

–  آدمایی که شش هفته بعد از دریافت واکسن آنفلوآنزا در دفعات قبلی دچار سندرم گیلن باره شدن.

–  کسائی که درگیر بیماریای عصبی هستن.

چیجوری از اون نگهداری کنیم؟

این واکسن باید در دمای بین دو تا هشت درجه نگهداری شه. تاریخ این واکسن معمولا دو ساله اما مصرف کنندگان باید این نکته مهم رو در نظر داشته باشن که از واکسن آنفلوآنزای ساخت همون سالی که جفت و جور شده ، استفاده کنن. به خاطر این که ویروسای آنفلوآنزا در هر سال تغییر شکل میدن و به دلیل همین تغییر شکل واکسن سال گذشته، روی آنفلوآنزایی که فرد در سال جدید درگیر اون شده است، تاثیری نداره. قیمت این واکسن هم بین ۲۳ تا ۳۰ هزار تومنه.

ایمنی ایجاد شده چه میزانه؟

تزریق این واکسن تا ۷۰ درصد ورود مریضی رو به بدن کم می کنه و تا ۱۴ روز پس از تزریق هم مصونیت اون در فرد ایجاد می شه. اثر مثبت واکسن در جلوگیری از ابتلای فرد به آنفلوآنزا هم واسه شش ماه تا یه سال در بدن باقی می مونه.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • واکسن آنفلوآنزا واسه همه لازم نیس
  • بهترین زمان واسه تزریق واکسن آنفلوآنزا

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *