افرادی که پوست شان خیلی چرب است بخوانند | بیماری

آدمایی که پوست شون خیلی چربه بخونن

پوست به عنوان یه دستگاه پوششی بدن وظیفه مهم مراقبت از بدن آدم رو در اختیار داره و باعث یه سد دفاعی در برابر مواد مضر و میکروارگانیسمها می شه و بنا به روش زندگی ما در جاها جور واجور عکس العمل نشون میده و اگه این روند با مشکلی مانند پیری ، سیگار کشیدن و تماس زیادتر از اندازه با نور خورشید قرار گیرد خاصیت ارتجاعی اون کمتر می شه و در برابر میکروارگانیسمها عکس العمل چندانی نمی تونه بکنه.

پوست از دولایه اصلی تشکیل شده که به عنوان : ایپدرم (روپوست) که لایه نازک خارجیه و درم که لایه کلفت تر داخلیه و مراقبت خاص و زیادی رو می خواد تا یه فرد پوست سرحال و منحصر به فردی داشته باشه.

یکی از دلایلی که آقایون و بانوان روی صورت خود تماشاگر حالت روغنی ، جوش و جوش هستن و زیبایی صورتشون در برابر تغییراتی کوچیک می شه وجود زیادتر از اندازه مقدار چربی در پوسته و اگه به دنبال رفع این دلیل هستین با ما در سایت سلامت همراه باشین تا نکاتی رو واسه آدمایی که پوست شون خیلی چربه به شما بدیم.

پوست خیلی چرب

 قدر پوست تون رو بدونین

اگه با مصرف کالاهایی که واسه تمیز کردن پوست تون از اونا استفاده می کنین نتونستید چربی پوست خودتون رو تنظیم کنین حتما با یه متخصص پوست این موضوع رو در میان بذارین. لیزر و بعضی از داروهای شیمیایی می تونن به کنترل چربی پوست کمک کنن و ظاهر بهتری به چهره شما ببخشند. اینم یادتون باشه، کرمایی که شامل ترتینین آداپیلین یا تازاروتین هستن با خالی کردن منافذ پوست، سطح چربی روی پوست رو کاهش میدن. کارشناسان می گن، با در نظر گرفتن این که اجناس پاک کننده هم می تونن پوست رو تحریک کنن و باعث بروز حساسیت شن، بهتره فقط در نواحی که چرب تر هستن مورد استفاده قرار گیرند. خوبه بدونین کسائی که پوست چرب دارن از دید طبیعی نسبت به بقیه کمتر دچار چین و چروک پوست صورت می شن و پوستای سالم تری دارن پس به کار گیری اجناس پاک کننده فقط واسه تمیز و سالم نگه داشتن این نوع پوست پیشنهاد می شه. اگه وقتی احساس کردین پوست تون چرب تر از حالت عادیه از یه تمیز کننده استفاده کنین و به آرومی چربی اضافه رو پاک کنین اما مراقب باشین  روند طبیعی پوست تون رو هم حفظ کنین.

 صورت تون رو با دست بشورید

به نقل از سایت : کارشناسان پوست فکر می کنن، شست وشوی صورت هر صبح و شب یکی از موثرترین روش ها واسه کنترل مقدار چربی پوسته. آوریل آرمسترانگ، متخصص پوست میگه: «تلاش کنین همیشه تمیز کننده های ملایم رو واسه پاک کردن صورت تون به کار برید چون صابونایی که خاصیت پاک کنندگی قوی دارن موجب تحریک پوست واسه تولید چربی بیشتر می شن. تلاش کنین صورت خود رو با دستای تون بشورید» باید بدونین که به کار گیری لیف و پدهای پاک کننده پوست تون رو بیشتر در برابر چرب شدن قرار میده. تلاش کنین از پاک کننده ای استفاده کنین که مرغوب باشه و شامل اسیدایی مانند بنزویل پروکسید، سالیسیلیک یا گلیکولیک بتا هیدروکسی باشن، چون اسید مقدار چربی روی پوست رو کم می کنه. دکتر آرمسترانگ میگه: «اجناس بهداشتی که شامل اینجور اسیدایی هستن در بازار به اسم اجناس ضد جوش و جوش به فروش می رسن. اینجور کالاهایی واسه آدمایی که دچار جوش می شن خیلی خوبه و البته اثر مثبتی هم روی تنظیم کردن چربی پوست میذاره. البته باید مراقب باشین پوست تون نسبت به این اجناس حساسیت نداشته باشه، پس اول تلاش کنین اون محصول رو روی یه تیکه از پوست خودتون مثلا روی دست امتحان کنین.» همیشه اجناس جور واجور رو امتحان کنین تا بتونین در میان اونا محصولی که با پوست تون سازگاری داره رو پیدا کنین. واسه شست وشوی صورت تون از آب گرم استفاده کنین و هیچوقت آب داغ رو واسه این کار به کار نبرین چون دمای زیاد به پوست آسیب میرسونه.

پوست صورت خیلی چرب

 

پیشونی تون رو بیشتر بشورید

بعضی از خانوما واسه تمیز کردن صورت شون از شویندهای صورت استفاده می کنن که در کاهش چربی پوست هم موثر هستن. در میون این تمیز کننده ها کالاهایی که اسید سالیسیلیک یا ترکیبات اسیدی دیگه دارن بیشترین تاثیر رو واسه برطرف کردن چربی پوست دارن. با این حال هنوز کارشناسان امراض پوست می گن که همه افراد نمی تونن از این اجناس پاک کننده استفاده کنن چون ممکنه در بعضی افراد نتیجه عکس داشته باشه و چربی پوست شون رو زیاد کنه. اگه می خواین از شویندهای صورت استفاده کنین و در عین حال از پوست تون در برابر آسیبای احتمالی جلوگیری کنین، پیشنهاد می کنیم، نواحی مثل پیشونی، بینی و چانه رو که بیشتر از دیگر قسمتای صورت چرب می شن رو با این شویندها بشورید.

گزینه دیگه واسه تمیز کردن چربی سطح پوست به کار گیری پدهای پاک کننده شامل سالسیلیک اسید، گلیکولیک اسید و دیگه ترکیباتی که واسه کاهش چربی به کار می روده. این پدهای پاک کننده انتخاب خوبی واسه افرادیه که پوست چرب دارن و خیلی راحت می تونن این بسته ها رو در هر جایی به همراه داشته باشن و محلایی که چربی پوست بیشتره رو با اونا تمیز کنن و چربی اضافه رو از بین ببرن.

 دستمال ضد برق

به کار گیری دستمالای مرطوب رو هم واسه تمیز کردن چربی روی سطح پوست پیشنهاد می کنیم، چون این دستمالا در عین داشتن خاصیت پاک کنندگی پوست تون رو هم خشک نمی کنن.

« کسائی که پوست چرب دارن از به کار گیری دستمالای مرطوب راضی هستن چون خیلی راحت میشه از این دستمالا واسه نواحی که زودتر چرب می شن مثل پیشونی، بینی و چانه استفاده کرد.» اگه می خواین از این محصول استفاده کنین اونو محکم روی پوست تون نکشید چون باعث ایجاد خراشیدگی و آسیب به اون می شه عوضش به مدت ۱۵تا۲۰ ثانیه دستمال رو به آرومی در طول قسمتای چرب بکشین و بذارین تا تموم چربی رو به خود جذب کنه. بعضی از شکلای جور واجور دستمالای مرطوب کمی پودر هم دارن که از برق زدن قسمتای چرب جلوگیری می کنن.

 از ماسک زیبایی لذت ببرین

واسه نابود کردن چربی و تمیز کردن منافذ پوست می تونین از ماسکای صورت هم کمک بگیرین اما باید بدونین ماسکای صورت هم مثل ژلای شوینده و دیگه اجناس بهداشتی پاک کننده می تونن پوست تون رو خشک کنن. دکتر ربکا کازین، متخصص امراض پوستی میگه: «به کار گیری ماسکای صورت رو فقط واسه نواحی که چرب هستن پیشنهاد می کنم. تلاش کنین هر چند وقت یه بار اونا رو روی صورت تون بذارین. اگه می خواین به جشن یا مهمانی برید حتما قبل اون از ماسک صورت استفاده کنین تا تغییرات مثبت رو روی پوست تون احساس کنین و با چهره ای نورانی و قشنگتر در میان جمع حاضر شید.»

حفاظت از پوست خیلی چرب

مرطوب کننده رو یادتون نره

دکتر کازین میگه: «بیشتر کسائی که پوست چرب دارن و از مرطوب کننده استفاده می کنن از این که این کرما پوست اونا رو بیشتر روغنی و چرب نشون میده شکایت می کنن اما این تصور اشتباهیه چون حتی پوست چرب هم باید مرطوب شه. اگه می خواین پوست تون چرب به نظر نرسه از کرمای مرطوب کننده مخصوص پوست چرب استفاده کنین که بدون چربی هستن و مقدار کرم رو هم با در نظر گرفتن این که کدوم نقطه چرب یا خشکه تنظیم کنین، یعنی اگه ناحیه ای چرب تره تلاش کنین مرطوب کننده کمتری استفاده کنین.»

 ضد آفتاب مخصوص

دکتر آرمسترانگ میگه: «معمولا کرمای ضد آفتاب عادی واسه آدمایی که پوست چرب دارن مشکل بوجود میاره چون این کرما باعث پر شدن منافذ پوست شون می شه با این حال به کار گیری کرم ضد آفتاب واسه جلوگیری ازتابش اشعه ماورای بنفش خورشید لازمه. ژل ضد آفتاب نسبت به کرم و لوسیونای ضد آفتاب کمتر پوست شما رو چرب می کنه البته تازگیا اجناس آرایشی و بهداشتی متنوعی تولید شده که بدون چربی بوده و مخصوص پوستای چرب هستن.

پوست خیلی چرب

 وضع پوست تون با فصلا تغییر می کنه

این که چقدر پوست تون چرب به نظر می رسه با در نظر گرفتن هر فصل و حتی هر هفته و حتی هر روز فرق می کنه. مقدار هورمونا، خلق وخو و آب وهوا روی مقدار چربی پوست تاثیر میذاره. بعضی افراد فقط در فصل تابستون مثلا وقتی که خیلی عرق می کنن در مورد چربی پوست شون با مشکل مواجه می شن. واسه این که در هر زمان و فصلی پوست تون سالم و قشنگتر باشه باید بدونین، در چه مواردی تغییر حالت پیدا می کنه تا طبق اون رژیم غذایی و اجناس آرایشی و بهداشتی که استفاده می کنین رو تغییر بدین. مثلا ممکنه شما هر روز تابستون واسه شستن صورت تون به پاک کننده هایی که شامل گلیکولیک اسید یا بتاهیدروکسی اسیده احتیاج پیدا کنین و در طول زمستون از اجناس دیگری استفاده کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، استفاده بیش ازحد از بعضی اجناس منجربه خشکی پوست می شه.

منبع:سلامت نیوز
ویرایش و خلاصه کردن:

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *