افزایش آمادگی جسمانی با رعایت این نکات | ورزش

مسائلی که میشه به اونا اشاره کرد به توضیح زیرند:

 

۱- زمان ورزش کردن هم خیلی با اهمیته. اگه واسه شما ادامه دادن یه برنامه ورزشی منظم سخته، بهتره اول صبح قبل از شروع هر کاری ورزش کنین. طبق مطالعاتی که در مجله «علم و پزشکی در ورزش» منتشر شده، آدمایی که صبح ورزش می کنن بیشتر برنامه ورزشی خود رو ادامه میدن و در طول روز فعال تر هستن.
کسائی که میخوان اثر ورزش خود رو زیاد کنن و مشکلی با ادامه دادن برنامه ورزشی ندارن، ورزش بین ساعت ۲ تا ۶ بعدظهر مناسب تره. در این زمان از روز فعالیت آنزیما و کارایی عضلات در بیشترین حالت خوده. این بدین معناست که بیشترین اندازه قدرت و ایستادگی در این زمان هست. تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی «بیولوژی وقتی» هم همین اطلاعات رو نشون میده.

 

۲- ورزش باید منظم انجام شه. اگه شما ۴ جلسه در هفته ورزش کنین، بعد ۱۲ جلسه یعنی ۳ هفته رو از دست بدین، حدود یه چهارم آمادگی جسمی خود رو از دست میدید. محققان بررسیایی در این مورد روی دوچرخه سواران انجام دادن و آمادگی جسمی اونا رو قبل و بعد از ۳ هفته ورزش نکردن اندازه گیری کردن. در این بررسیا مشخص شد اندازه ماکزیمم اکسیژن دریافتی این ورزشکاران بعد از ۳ هفته استراحت ۲۰ درصد کم شده.
در تحقیقات مشابهی اندازه آنزیمای استقامتی در خون ورزشکاران اندازه گیری شد و مشخص شد که اندازه این آنزیما بعد از ۱۲ روز استراحت بیشتر از ۵۰ درصد کم میشه.

 

۳- به کار گیری مواد انرژی زا برخلاف تبلیغاتی که واسه اونا می شه زیاد مؤثر نیس. استفاده زیاد از این مواد خوراکی باعث ورود مواد غذایی غیر قابل هضم به معده می شه که در آخر منتهی به کندتر شدن سرعت بدن می شه. هم اینکه انرژی ذخیره شده در بدن هم واسه کمک به هضم این مواد استفاده می شه.
کارشناسان فکر می کنن که بهترین انرژی زاها واسه ورزش کردن مواد غذایی طبیعی هستن. محققان ژاپنی فهمیدن که سیب شامل آنتی اکسیدان هاییه که قدرت و ایستادگی رو زیاد می کنه. فیبر موجود در میوه ها به نسبت مواد انرژی زا قابل هضم تر هستن.

 

۴- تلاش کنین خود رو دائم وزن کنین. حتی اگه واسه وزن کم کردن ورزش نمی کنین این کار رو انجام بدین. بررسیا نشون داده آدمایی که در بین ورزش خود رو وزن می کنن بیشتر ورزش می کنن و اثر ورزش اونا در کاهش وزن بیشتره.

 

۵- انجام ورزشای کوتاه مدت و شدید (HIIT) می تونه مؤثر باشه. محققان اثبات کردن که تنها ۹۰ دقیقه ورزش در هفته اگه در جلسات کوتاه مدت و شدید انجام شه مؤثره. ۹۰ دقیقه ورزش کوتاه مدت و شدید می تونه به اندازه ۵ ساعت دوچرخه سواری ایستادگی و دویدن واسه سلامت قلب و حساسیت انسولین کارایی داشته باشه. ً انجام ورزشای HIIT راحت تره. بررسیا نشون داده مردم کمتر از زیر بار این نوع ورزشا شونِه خالی می کنن چون وقت کمتری از اونا میگیره.

 

جمع آوری : فراناز

.

منبع : faranaz.com

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *