افزایش آمارهای اعتیاد دانش آموزان در کش و قوس تایید و تکذیب | بیماری

: هفته «مقابله با اعتیاد و آسیبهای اجتماعی» در مدارس، در حالی شروع شده که نه فقط آمار مشخصی از گسترش این آسیبا در میان دانش آموزان ارائه نمی شه بلکه به جای ارائه راه حل مناسب واسه پیشگیری یا کاهش آسیبا، آمار اون در بیشتر مواقع از طرف مسئولان وزارت آموزش و پرورش یا تکذیب و یا کمتر اعلام می شه موضوعی که دلیل شده این آسیبا در کش و قوس تایید و تکذیب مسولان هر سال بیشتر از سال گذشته شه.

به نقل از روزنامه ابتکار، آمارهای رسمی وزارت آموزش و پرورش در حالی واقعیت افزایش گسترش مصرف مواد و هم آسیبای اجتماعی در میان دانش آموزان کشور رو رد می کنه که تجربه یه بار مصرف مواد از طرف ۳هزار و ۶۰۰ تن، خودکشی ۱۳ نفر در سال تحصیلی گذشته و وجود ۷۰ آسیب روانی و اجتماعی فقط از بخشی از آخرین آمار آسیبای اجتماعی در میان دانش آموزان حکایت داره.

شروع به مصرف مواد ۶۰درصد معتادان از دوران علم آموزی
کارشناسان می گن مهم ترین آسیب اجتماعی جدی در میان گروه دانش آموزان گسترش رو به رشد مصرف مواد مخدر است.
۱۴ سال پیش ستاد مقابله با مواد مخدر و آموزش و پرورش هم جهت با رصد آخرین تغییرات در مورد گرایش به مصرف موادمخدر در میان دانش آموزان طرح گسترش شناسی مصرف مواد مخدر در جمعیت علم آموزی رو در دستور کار قرار دادن. در مرحله اول این طرح که در سال ۸۱ انجام شد سوءمصرف مواد مخدر در دانش آموزان سوم راهنمایی تا چهارم دبیرستان رصد و مشخص شد که گسترش مصرف در میون این دانش آموزان نیم درصده.

مرحله دوم این طرح در سال و در میان دانش آموزان سوم راهنمایی و چهارم دبیرستان انجام شد و براساس اون مشخص شد گرایش به مصرف مواد در دانش آموزان از نیم درصد به یه درصد رسیده. هم اینکه در سال ۸۶ مدیر کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مقابله با مواد مخدر اعلام کرد که ۳۰ هزار دانش آموز معتاد در کشور هست این آمار تنها مربوط به گروهی از دانش آموزان بود که به صورت خودمعرف به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کردن و علم آموزانی که تفریحی مواد مخدر مصرف می کردن در این آمار در نظر گرفته نشده بودن. آمارها میگه ۳درصد معتادان کشور بین ۱۵ تا ۱۹ سال سن دارن و اون طور که مدیر کل تحقیقات و آموزش ستاد مقابله با مواد مخدر اعلام کرده در گسترش اعتیاد بین کودکان زیر ۱۸ سال رشد ۱۰۰درصدی داشته ایم. بهمن ماه سال هم سردار بیگدلی معاون سپاه محمد رسول الله از آمار ۴۵ هزار نفری دانش آموزان معتاد ۱۵ تا ۱۹ ساله خبر داد و گفت: «۵۲ هزار نفر از دانش آموزان هم سال گذشته واسه اولین بار مواد مخدر رو امتحان کردن.»

سال هاست که آمارهای غیر رسمی می گن گسترش سن اعتیاد به ۱۳ سال رسیده عددی که آمارهای رسمی هم اونو تایید می کنه. هم اینکه بررسیا نشون میده شروع مصرف بیشتر از ۶۰ درصد معتادان از دوره علم اموزی بوده.
با اینحال آمارهای مشخص از طرف نه هادها و سازمانای در رابطه عکس العمل وزارت آموزش و پرورش همیشه تکذیب و پاک کردن صورت موضوع س. مسئولان آموزش و پرورش در طول سالایی که آمارها نشون از افزایش اعتیاد و دیگه آسیبای اجتماعی در میان دانش آموزان داشت فقط بخشی از اونو پذیرفته و در عین حال تاکید می کنن که افزایش این آمار هیچ ارتباطی به مدرسه نداره این در حالیه که یه نوجوون بیشترین وقتی که در طول روز می گذرونه در مدرسه و در جمع همسالان خوده.

تکذیب یا ارائه برنامه های بی نتیجه راه حلی واسه حل موضوع
تکذیب آمارهای رسمی بقیه نه هادها در مورد آسیبای اجتماعی دانش آموزان مثل تکذیب آمار اعتیاد راه حلیه که مسولان آموزش و پرورش در پیش گرفتن. البته این تنها راه حل این وزارتخانه هم جهت با حل مسائل نیس بلکه ارائه برنامه هایی که در آخر هیچ راه حل موثری رو به دنبال نداره بخشی از فعالیتای این وزارتخانه س.

هفته مقابله با اعتیاد و آسیبای اجتماعی در مدارس از دیروز شروع و تا آخر هفته ادامه داره اون طور که مدیر کل دفتر مراقبت در برابر آسیبای اجتماعی آموزش و پرورش در گفت و گو با ایسنا گفته این هفته با هدف گسترش نهضت فرهنگی پیشگیری از آسیبای اجتماعی و اجتماعی سازی مقابله با موادمخدر برگزار می شه، برنامه ها و فعالیتهای جور واجور آموزشی و فرهنگی، در مورد شناخت و آگاهسازی در مورد اعتیاد، رفتارای پرخطر و آسیبهای اجتماعی، در مدارس کشور اجرا می شه. نادر منصور کیایی در تشریح این برنامه ها اضافه کرد: «طی این هفته، برنامه های مختلفی در قالبای آموزشی و فرهنگی مثل برگزاری مانورهای استانی پیشگیری از اعتیاد و آسیبهای اجتماعی، سخنرانیا و کارگاه های آموزشی، اجرای برنامه های ظاهری فرهنگی، برگزاری نمایشگاه های پیشگیری، تجلیل از فعالان پیشگیری، امضاء و نصب عهد اسمای پیشگیری در مدارس، پخش اجناس فرهنگی، اجرای برنامه های هنری و ورزشی با راه و روش گسترش پیشگیری از رفتارای پرخطر، گشایش نمایشگاه دائمی پیشگیری از اعتیاد و آسیبای اجتماعی، منتشر کردن و پخش پوسترهای فرهنگی آموزشی با پیام پیشگیری از رفتارای پرخطر و بقیه فعالیتها، به شکل روزشمار برگزار می شه.»

کیایی هم اینکه ادامه داد: «براساس هماهنگیای انجام شده در سراسر کشور، دستگاه های استانی و محلی، هم اینکه سازمانای مردم نهاد و انجمنای اولیاء و مربیان، در طراحی و اجرای برنامه های «هفته مقابله با اعتیاد و آسیبهای اجتماعی»، مشارکت و همکاری موثری با ادارات آموزش و پرورش و مدارس کشور دارن.»

آسیبای اجتماعی عمیق تر می شه
طرحا و برنامه های ظاهری و نمایشی از جمله اقدامات اموزش و پرورش واسه اگاهی، پیشگیری و هم کاهش اعتیاد و دیگه آسیبای اجتماعی در میان دانش آموزان عنوان شده این در حالیه که آمار آسیبا نه فقط روز به روز بیشتر می شه بلکه اون طور که معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفته این مخاطرات در سالای گذشته عمق بیشتری هم پیدا کرده. زاد حمیدی در این مورد گفت: «آسیبهای اجتماعی و رفتارای پرخطر، از جمله چالشا و مخاطراتی هستن که سلامت روانی اجتماعی و هویت کودکان و نوجوانان کشورمون رو تهدید می کنن، طوری که این مخاطرات، درزمان سالای گذشته و با رشد فضاهای مجازی و رسانه های نوین، هم اینکه با گسترش شکلای جور واجور بازیا، سرگرمیا و صنایع فرهنگی، از عمق بیشتری هم بهره مند شده.»
کمتر نشون دادن آمار آسیبا، تکذیب کل ماجرا و پاک کردن صورت موضوع و هم ارائه برنامه های نمایشی و ظاهری تنها راه حل وزارتخانه ایه که نوجوانان بیشترین زمان خود رو در زیرمجموعه اون می گذرونن موضوعی که باعث شده آمارها نه فقط کاهش نیابد بلکه بیشتر از روز قبل هم شه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *