افزایش آمار زایمان طبیعی پس از اجرای طرح تحول سلامت | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ۰۹:۳۰

رئیس انجمن متخصصین زنان ایران با اشاره به اون چیزی که "افزایش ۱۰ درصدی در زایمونای طبیعی به دنبال اجرای طرح تغییر نظام سلامت" خواند، گفت: الان حدود ۴۵درصد از زایمونا در کشور به روش سزارین و ۵۵درصد اونا به صورت طبیعی انجام می شه. 

دکتر بزرگ السادات موسوی در گفت وگو با ایسنا، گفت: امروزه حدود ۴۵ درصد از زایمونا سزارین و ۵۵ درصد اونا به صورت طبیعی انجام می شه که این آمار سزارین از نظر سازمان بهداشت جهانی زیاد بوده و باید به ۱۵ درصد کاهش پیدا کنه.

 

بزرگ السادات موسوی یکی از دلایل آمار بالای سزارین رو درخواست مادران دونست و اضافه کرد:علاوه بر مادرانی که در زایمون قبلی خود تجربه سزارین داشتن و هم مادرانی که نوزادشون در بین زایمون  دچار مشکل قلبی می شه، واسه بقیه منعی جهت زایمون طبیعی موجود نیس. پس اگه در فرهنگسازی جهت تشویق مادران به زایمون طبیعی  و آموزش به اونا موفق عمل کنیم می تونیم تماشاگر افزایش در آمار این نوع زایمون باشیم.

 

ایشون در ادامه نقش رسانه ها، فضای مجازی و مجلات زنان رو علاوه بر کلاسای آموزشی بین بارداری بیمارستانا، در فرهنگسازی جهت انجام زایمون طبیعی موثر شمرد و گفت: هم اینکه شروع آموزشای لازم  به دختران در دبیرستانا و دانشگاه ها لازمه.

 

موسوی در جواب به سوالی مبنی بر اندازه تاثیرگذاری کلاسای آموزشی واسه مادران باردار گفت: از نظر سازمان بهداشت جهانی و تجارب بقیه کشورها این کلاسا تونسته موفقیتای زیادی داشته باشه. چون با شکلای جور واجور ورزشا که باعث آمادگی عضلات مادر می شه می تونه تضمین کننده زایمانی راحت تر باشه. اما با در نظر گرفتن آمار سال گذشته تنها حدود ۳۰ درصد از مادران در این کلاسا شرکت کردن؛ درحالی که در کشورای منطقه مانند ترکیه و لبنان حدود ۹۰ درصد مادران باردار با علاقه و اشتیاق در این کلاسا شرکت می کنن.

 

ایشون علاوه بر لازم دونستن حضورمادران در این کلاسا، پدران رو هم تشویق به حضور دراین کلاسا کرد.

 

این متخصص زنان در جواب به سوالی درباره تجهیز بیمارستانای ایران به روش زایمون طبیعی بی درد گفت: هنوز پوشش این نوع زایمون در تموم بیمارستانا انجام نشده و باید شرایطی جفت و جور شه تا بیشتر از ۹۰ درصد بیمارستانای خصوصی و ۷۰درصد بیمارستانای دولتی امکان ارائه زایمون بی درد رو دارا باشن.

 

موسوی در آخر اضافه کرد: برنامه ریزیای جدیدی به وسیله متخصصین زنان، جامعه شناسا و بقیه کارشناسان واسه سال آینده در جهت افزایش اندازه زایمون طبیعی داره انجام میشه که تا هفته های آینده تکمیل شده و با امید به اینکه موفق بکنه.

 

 

.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *