افزایش ابتلا به افسردگی با مصرف قرص های ضدبارداری | بیماری

: مجله علمی ایران : مطالعه­ای نوین با دلایل راضی کننده ­ای نشون داده: تعداد زنائی که به طور منظم از عادی ترین قرصای ضد بارداری- ترکیب دو هورمون- استفاده می کنن به طور همزمان ۲۳ درصد بیشتر از دیگرزنان، در خطر دچار شدن به افسردگی  هستن.

نه فقط قرصای ضد بارداری بلکه چندین شکل از جلوگیری از بارداری در دانشگاه کپنهاگ بررسی شده. مثلا، به کار گیری قرصای پروژسترون خطر دچار شدن به افسردگی رو تا ۳۴ درصد زیاد می کنه.

پچای پیشگیری از بارداری خطر دچار شدن به افسردگی رو به تناوب ۱۰۰ درصد زیاد کرده، در حالیکه حلقه یو پی اس(ups)واژن این خطر دچار شدن رو به ۶۰ درصد زیاد می کنه. به کار گیری یه سیستم درون رحمی(IUS) هم این خطر رو تا ۴۰ درصد زیاد می کنه.

دختران نوجوون به خصوص سنین ۱۵ تا ۱۹ سال بالاترین گروه در خطر هستن. بیشتر این دختران از قرصای ترکیب شده ۸۰ درصدی واسه درمان افسردگی استفاده می کنن.

دکتر Ojvind Lidegaard ، استاد بالینی دکتر زنان و زایمون دانشگاه کپنهاگ، طی بیانیه ای گفت: ما باید در میان تموم  امتیازات این قرصا در نظر داشته باشیم که هورمونای خارجی ممکنه مشکلات جانبی دارا باشن که  خطر دچار شدن به افسردگی یکی از اوناس.

در مقاله منتشر شده در مجله   JAMA Psychiatry  ، نویسندگان روشن ساخته ان که قرصا ممکنه مستقیما  منتهی به افسردگی نشه اما هیچ دلایل روشن و دقیقی واسه این موجود نیس. اونا فقط گفتن که  رابطه ای نگران کننده ای  هست که این  رابطه باید بیشتر بررسی شه.

این مطالعه  بزرگترین مطالعه س که بیشتر از یه  میلیون نفر از زنان دانمارکی بین سنین ۱۵ تا ۳۴ سال رو پوشش می­دهدکه پرونده سلامت اونا درزمان یه دوره ۱۳ ساله ثبت  شده بود. طی این برنامه، مشکلات جانبی فیزیکی به کار گیری قرصا تقریبا  شناخته شده اما این اولین برنامه ایه که بطور کامل، پزشکان به دنبال پیدا کردن  رابطه ای بین روشای پیشگیری از بارداری و مسائل بالقوه سلامت روانی هستن.

باید با روشنی گفت که این مطالعه  نتیجه نگرفته که قرصا نوع خوبی از روشای پیشگیری از بارداری نیستن. اگه قرصا به درستی استفاده شن،  بیشتر از ۹۹ درصد موثر هستن البته عوامل دیگری از جمله: نگرانی بارداری که ممکنه در تاثیر داروهای ضد افسردگی نقشی مثبت داشته باشه، موثر باشن.

افسردگی یه غم و اندوه س و مانند هر مریضی جسمی، مریضی پیچیده ای  است.

با این حال، یافته های گفته شده قابل توجه هستن. طبق گزارش روزنامه گاردین، بعد از بلوغ،  زنان ۲ برابر بیشتر از مردان از افسردگی رنج میبرن. سطوح نوسان دو هورمون جنسی زنونه- استروژن و پروژسترون- بسیار تحت تاثیر قرصای ضد بارداری هستن. سطح بالای این دو هورمون در فرد می تونه اخلاقیات و رفتار فرد رو عوض کنه.

هدف اصلی این مقاله اینست که مردم باید نسبت به مشکلات بالقوه داروهایی که دلیل افسردگی می شن، بدونن. این مشکل ، خطرناکه که بیشتر به وسیله خیلی از مردم ندیده گرفته می شه و درک مردم عادی و دکترها در این موضوع مثل یکدیگره.

بیشتر از ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی گرفتار هستن و در صورت نبود درمان یا تشخیص درست، قسمت بزرگی از اونا مرده یا به خود آسیب می رسونن. هرچند در بعضی از مواقع انگار افسردگی تحت تاثیر علل زیست محیطی ایجاد میشه، اما تحقیقات معتبری نشون دهنده موروثی بودن این علل هست.

این موضوع به طور کامل پیچیده و دارای طیف بزرگی از علایم  است اما افسردگی بالینی، یه بیماریه  مانند هر مریضی طولانی فیزیکی شناخته می شه. بدیش اینه، پس از انجام روشای ضد بارداری، نشونه های افسردگی در فرد ظاهر شده و خطر دچار شدن به افسردگی رو زیاد کرده.

بیشتر از هر چیز دیگه، این مطالعه با قاطعیت میگه: که پزشکان عمومی باید واسه تجویز این قرصها به بیماران بالقوه هشیارباشند. باور داره که فشار پیشگیری از بارداری، بیشتر از مردان، روی زنونه و  واسه این نبود توازن ناعادلانه کارای بسیاری رو باید انجام داد.

.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *