افزایش ابتلا به ایدز در ایران از این طریق! | بیماری

هرچند در کشورمون در دهه گذشته توفیقات خیلی مهمی رو در مورد کنترل HIV داشته ایم، اما…

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: در سالای گذشته سهم موارد جدید انتقال HIV از راه روابط جنسی غیرایمن و افزایش ابتلای زنان، مسئولان رو نسبت به این مریضی بسیار حساس تر کرده.
دکتر عباس صداقت گفت: موج سوم مریضی ایدز و انتقال عمودی به این معنیه که مادر باردار گرفتار به ویروس HIV این مریضی رو به نوزاد خود منتقل می کنه. ایشون گفت: هرچند در کشورمون در دهه گذشته توفیقات خیلی مهمی رو در مورد کنترل HIV داشته ایم، اما به دلیل موج دوم اپیدمی HIV میان معتادان تزریقی و زندانیان و ورود مواد محرک و روان گردان در بحث الگوی اعتیاد کشور، در سالای گذشته سهم موارد جدید انتقال HIV از راه روابط جنسی غیرایمن و افزایش ابتلای زنان، مسئولان رو بسیار حساس تر کرده.
صداقت، ادامه داد: واسه اینکه بتونیم توفیقاتی که در دهه گذشته در برنامه های کنترل HIV داشته ایم رو حفظ کنیم باید با حساسیت بیشتر به اگاهی و حساس کردن همه مردم مخصوصا جوانان و نوجوانان و گروه های پرخطر توجه کنیم. صداقت گفت: توقع داریم در این مورد بخشای دیگه هم به کمک وزارت بهداشت بیان و کانالای ارتباطی با مردم مخصوصا جوانان رو قوی تر کنن.

ایشون به نتیجه های کشور در مورد کنترل مریضی ایدز اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت تلاش کرده که امکانات لازم واسه افزایش دسترسی به آزمایشا، مشاوره، مراقبت و درمان و نظام تشخیصی HIV رو در کشور جفت و جور کنه. رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت اضافه کرد: در تموم کشور مراکز مشاوره مریضیای رفتاری هست و مراکز تشخیص سریع HIV با تاکید بر بخشای غیردولتی و خصوصی در کشور راه اندازی شده. صداقت گفت: واسه افزایش دسترسی به کانالای ارتباطی جمعیتی ما توقع داریم بقیه سازمانا مانند سازمان آموزش وپرورش و هلال احمر هم وارد عمل شه و هم اینکه رسانه ملی، رسانه های استانی و شبکه های اجتماعی و خبری باید انگار خودشون رو معتقد بدونن که کمک کنن تا این مریضی چند وجهی رو تحتِ کنترل در بیاریم.

ایشون با اشاره به جایگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در منطقه گفت: راه اندازی مرکز آموزش منطقه ای نظام مراقبت HIV در دانشگاه علوم پزشکی کرمان و انتخاب این مرکز از طرف سازمان جهانی بهداشت به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت از جمله فعالیتای این دانشگاه در مورد مریضی ایدز هستش. رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: این مرکز فرصت خیلی خوبی واسه به کار گیری کمکا و پشتیبانیای فنی سازمان جهانی بهداشت و رد و بدل کردن تجربیات به صورت دو طرفه رو واسه دانشگاه علوم پزشکی کرمان جفت و جور کرده.

منبع : ایسنا

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *