افزایش ابتلا به ایدز در یک سال اخیر / تماس جنسی علت اصلی افزایش آمار | بیماری

: افزایش دچار شدن به ایدز تو یه سال گذشته / تماس جنسی دلیل اصلی افزایش آمار

: رییس اداره کنترل ایدز و مریضیای آمیزشی وزارت بهداشت گفت: طی آمارهای یه سال گذشته دچار شدن به ایدز از راه روابط جنسی بسیار زیاد شده و علاوه بر اون حدود ۷۰ درصد از مبتلایان کشور از ابتلای خود به این مریضی آگاهی ندارن این ۲عامل بیشترین درصد سرایت مریضی به بقیه رو به خود دادن.
به نقل از جام جم، «کنترل همه گیری ایدز با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص خیلی زود، درمان و پشتیبانی از مبتلایان» شعار امسال بیماران ایدز در کشوره. ۱۰ آذر روز جهانی «ایدز» بهونه ای شد تا در مورد وضعیت این بیماران در کشور با رییس اداره کنترل ایدز و مریضیای آمیزشی وزارت بهداشت گفت و گویی انجام بدیم.
دکتر پروین افسر کازرونی رییس اداره کنترل ایدز و مریضیای آمیزشی وزارت بهداشت به مناسب روز جهانی ایدز در مورد وضعیت مریضی ایدز در کشور به جام جم آنلاین گفت: وضعیت آمار ایدز در کشور تا خرداد سال جاری ۳۲۶۷۰نفره که این آمار رو ۸۴درصد مرد و ۱۶درصد زن تشکیل دادن. که کلا ۶۸. ۲درصد از راه اعتیاد تزریقی، ۱۸. ۵ درصد از راه روابط جنسی و ۱. ۵ درصد از مادر به بچه منتقل می شه. البته در موارد جدید دچار شدن تو یه سال گذشته ۳۹ درصد از راه اعتیاد تزریقی، ۴۱درصد از راه روابط جنسی و بالای ۳ درصد از مادر به بچه منتقل می شه که ۶۶درصد مرد و ۳۴ درصد زن هستن. آمار جدید در مراسم روز جهانی ایدز اعلام می شه.
ایشون اضافه کرد: طی آمارهای یه سال گذشته دچار شدن به این مریضی از راه روابط جنسی زیاد شده که بخشی از این انتقال از راه نبود آگاهی فرد مبتلاییه که مریضی رو به همسرش منتقل کرده اینم بگیم درصد کلی ای از خانمای گرفتار به ایدز از این روش درگیر این مریضی شدن به هرحال اون چیزی که آمارا نشون میده اینه که انتقال از راه اعتیاد تزریقی رو به کاهشه چون که برنامه های زیادی در این محور انجام شده یعنی از سال ۸۳ در مورد کم شدن آسیب، راه اندازی مراکز کاهش آسیب، پخش سرنگ و سوزن، راه اندازی کلینیکای متادون کمک زیادی به کاهش این آمار کرده.
ایشون گفتن حدود ۷۰ درصد از مبتلایان کشور از ابتلای خود به این مریضی آگاهی ندارن در ادامه یادآوری کرد: مشکل اصلی نبود آگاهی فرد گرفتار به بیماریشه پس آدمایی که تشخیص داده می شن تحت مشاوره، آزمایش، تشخیص و در صورت دچار شدن مراقبت و درمان به شکل به طور کامل پنهونی و با رعایت رازداری روی افراد صورت میگیره و یعنی افراد گرفتار به ایدز با تشخیص به موقع کنترل مریضی رو در دست می گیرن. اینم بگیم آدمایی که گرفتار به ایدز هستد وقتی که تحت درمان و مراقبت قرار می گیرن می تونن طول عمر معمولی مانند بقیه افراد دیگرداشته باشن و هم اینکه با مصرف داروهای موجود واسه ایدز حجم ویروس در بدنشون کم شده و از انتقال به بقیه جلوگیری می شه.
حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از زنان باردار ویروس رو می تونن در طول بارداری و شیردهی به بچه خود منتقل کنن اما اگه خانوم باردار گرفتار تحت مراقبتای پزشکی قرار گیرد این خطر به ۲ درصد و حتی کمتر از اون کم میشه همونجوریکه گفتیم مشکل اساسی اون دسته از افراد گرفتار هستن که از مریضی خود بی اطلاع ان.
رییس اداره کنترل ایدز و مریضیای آمیزشی وزارت بهداشت یادآوری کرد: گسترش مصرف مواد محرک مانند شیشه در کشور رو به زیاد شدنه یکی از ویژگیای داغون کننده این مواد محرک بروز آسیبای جنسی در جامعه هست و از طرفی آگاهی در مورد سلامت جنسی و باروری در جامعه از سطح پایینی برخورداره و از اون بدتر جوانان و نوجوانان اطلاعات رو از کانالای نامعتبر دریافت می کنن پس همین مسئله باعث بروز مشکلاتی دیگه شده و هم اینکه نبود آگاهی در بحث انتقال جنسی یکی از دلایل گسترده و مهم این مریضی تلقی می شه.
کازرونی اضافه کرد: موارد گفته شده که با حساسیت بوجود اومده در مسئولین با در نظر گرفتن چهارمین برنامه روش هدف دار کنترل ایدز که در اسفند با حضور رئیس جمهور تصویب شد تصمیم بر اون گرفته شد در بحث عملیاتی شدن برنامه ها و آموزش خیلی جدی وارد عمل شیم و در حدود ۲۳ سازمان و وزارت خونه دست اندرکار این برنامه ها هستن اما این همکاری به تنهایی کافی نیس و ما نیاز به مشارکت و همکاری سازمانا، رسانه ها و از طرفی مردم که مهم ترین بخش این برنامه ها هستن رو داریم چون که موضوع اساسی در این رابطه سطح آگاهی مردم جامعه س که اگه اطلاعاتشون رو در مورد این مریضی و راه های انتقال اون مخصوصا انتقال از راه روابط جنسی رو بالا ببرن کمک شایان ذکری به کاهش آمارا می کنن.
موضوع دیگه در مورد جوانان و نوجوانانه چون که این قشر جوون جامعه بیشتر در خطر قرار دارن پس جوانان باید دقت داشته باشن در مورد خود مراقبی در برابر گرایش به آسیبای اجتماعی و هم اینکه دچار شدن به بیماریای جورواجور آمیزشی اطلاعات و مهارتای خود رو بالا ببرن از طرفی نقش والدین در به دست آوردن این مهارت ها خیلی مهمه چون که به دست آوردن مهارت ها از جمله عزت نفس، قاطعیت و نه گفتن، کنترل اضطراب، اراده کردن و… به دست والدین بهتر و اساسی تر شکل میگیره.
رییس اداره کنترل ایدز اعلام کرد: البته آموزش و پرورش و هم مراکزی که فعالیتای فرهنگی و آموزشی دارن نقش کلی ای در آموزش و کسب مهارتای لازم در برابر ایدز و بیماریای آمیزشی دارن اینم بگیم در یکساله گذشته با همکاری وزارت بهداشت و یونیسف به صورت پایلوت ۵ مرکز سلامت جوانان و نوجوانان راه اندازی کردیم که این مراکز و باشگاه های سلامت با روشای ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و… جوانان رو تشویق می کنن تا در کسب مهارتای مربوط به سلامتی و خود مراقبی بیشتر راغب شن.
کازرونی در جواب به این سوال که یه فرد چیجوری به وجود ایدز در بدنش شک کنه، گفت: راه های انتقال ایدز مشخصه چون که فقط با خون وفراوردهای اون، تزریق مشترک، مادر به جنین و جنسی قابل انتقاله. یعنی دیگه هر گاه خون فردی آلوده به ویروس باشه اگه به خون کس دیگه ای وارد شه می تونه مریضی رو منتقل کنه، یکی دیگه از راه های شایع انتقال مریضی روابط جنسی نامطمئنه ترشحات جنسی در فردی که ویروس HIV وارد بدنش شده و آلوده به این ویروسه اگه وارد مخاط تناسلی فرد سالم شه می تونه باعث انتقال ویروس شن توجه کنین این خطر واسه همه افراد هست مثلا اگه مردی اعتیاد تزریقی داشته باشه و از اون روش آلوده به ویروس HIV شده باشه، همسر ایشون هم هنگام تماس جنسی می تونه به این ویروس آلوده شه.
رییس اداره کنترل ایدز اعلام کرد: مراکز مشاوره ما در همه نقاط کشور تو یه محیط به طور کامل راحت و با حفظ راز داری افراد رو معاینه می کنن و در صورت دچار شدن به ایدز تموم خدمات واسه بیماران مجانیه. نشانی مراکز مشاوره ما بروی سایت WWW. HIV-STI. IR هست. اینم بگیم به مناسب روز جهانی ایدز (۱۰ آذر) اتوبوسایی در سطح شهر تهران در مکانای مختلفی که محل تجمع مردمیه گذاشته شدن تا به مردم خدماتی چون مشاوره، آزمایش و تشخیص برسانند.
کارزونی درباره هزینه های یه فرد گرفتار گفت: در کشور ما افراد گرفتار به ایدز خدمات تشخیصی و درمانی شون به طور کامل رایگان انجام می شه. داروها رو وزارت بهداشت تامین می کنه و با هماهنگی وزارت رفاه و کمیته امداد و هم اینکه با نظام تغییر سلامت در هزینه ها و خدمات آزمایشی این بیماران بسیار کمک شده. اینم بگیم کمیته پشتیبانی جزء یکی از برنامه های جدی در برنامه استراتژیکه البته با پشتیبانی وزارت رفاه، بهزیستی، کمیته امداد، وزارت بهداشت و هلال احمر تلاش و برنامه ریزی می شه تا هزینه های بیماران با درصد بالایی تامین شه.
ایشون در مورد تاثیر داروها روی بیماران گفت: یه وقتی مطرح می شد ایدز درمانی نداره و فردی که دچار این مریضی شه دیگه راه علاجی واسه اون نیس اما امروزه تحقیقات علمی چند ساله نشون داده که داروهای جفت و جور شده تاثیر خیلی از نظر تقویت سیستم ایمنی مریض از دید پیشگیری و عفونت داره و در کل داروها روند مریضی بسیار کنه می کنن و مهم تر از همه این که هرچه فرد سریع تر تشخیص داده شه و تحت مراقبت و درمان قرار گیرد طول عمر بیشتر و یه زندگی عادی تری رو می گذرونه.
رییس اداره کنترل ایدز و مریضیای آمیزشی وزارت بهداشت در مورد آمار زنان خیابانی در انتقال این مریضی گفت: اندازه دچار شدن در بیماران تزریقی با دخالتی که انجام شده حدود ۱۳. ۸ درصد کم شده اما با تحقیقات انجام شده در مورد زنان خاص آمار این نوع از بیماران و انتقال دهندگان کمتر از ۵ درصده. اینم بگیم زنائی که به مراکز مشاوره زنان ضعیف مراجعه می کنن و در گیر ایدز هستن بیشتر متشکله از زنان خیابانی، زنان معتاد و زنائی که مریضی رو از همسراشون گرفتن که آمار زنان تن فروش زیر ۵درصد گزارش شده.
نکته ای در مورد زنان خیابانی هست اینه که مشتریان این زنان اقشار و گروه های جور واجور جامعه هستن و یعنی آدمایی که با این زنان در تماس جنسی قرار گیرند این آمار که زیر ۵ درصده به مراتب افزایش میابد چون که مشتریان این زنان مریضی رو به همسراشون هم منتقل می کنن.
به گفته اون ایدز یه مریضی طولانی عفونیه و اگه فرد گرفتار تحت مراقب و درمان قرار گیرد یه زندگی عادی مانند بقیه مردم داره و هم اینکه از نظر پیشگیری اصول ساده ای داره چون که ما در بین بیماران زوجای زیادی رو داریم که یکی از دو طرف گرفتار و دیگری سالمه و طی گزارشات مشکلی براشون بوجود نیامده و فرد سالم الان سلامت خود رو حفظ کرده. همه این موارد گفته شده برمیگرده به رعایت، پیشگیری، آگاهی و البته مصرف داروها که باعث می شه حجم ویروس در بدن فرد گرفتار کاهش پیدا کنه و هم اینکه با رعایت سلامت جنسی درصد دچار شدن بسیار کاهش میابد.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *