افزایش ابتلا به سرطان دهان به واسطه شیوه ناسالم زندگی | بیماری

: افزایش دچار شدن به سرطان دهن به واسطه روش ناسالم زندگی

: محققان انگلیسی در جریان مطالعه ای فهمیدن که روشای ناسالم زندگی عامل مهم افزایش دچار شدن به سرطان دهن است، طوری که نقش مهمی در افزایش ۶۸ درصدی دچار شدن به این سرطان در انگلیس در ۲۰ سال گذشته داشته.
سرطان دهن عنوانی فراگیره که شامل سرطان لب ها، زبون، دهن (لثه و کام)، لوزها و بخش میانی گلو می شه.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، افراد سیگاری در برابر بیشترین خطر دچار شدن به سرطان دهن قرار دارن؛ اما داشتن یه رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات و آلودگی به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و مصرف نوشیدنیای الکلی هم در این مورد نقش داره.

جسیکا کربی مدیر اطلاعات سلامت ارشد موسسه تحقیقات انگلیس با بیان نگرانی از افزایش این نوع سرطان، در توضیح علائم دچار شدن به اون گفت: وجود یه زخم یا درد در دهن یا زبون که از بین نمی ره، یه توده در لب و یا در دهن، یه لکه قرمز یا قرمز سفید در دهن و یا وجود یه توده بی دلیل در گردن همه از علائم دچار شدن به سرطان دهن هستن. باید در مورد همه تغییراتی که نامعمول هستن و یا از بین نمی رن با دکتر عمومی و یا دندانپزشک مشورت کرد.

ایشون در مورد راهکارهایی واسه کاهش خطر دچار شدن به سرطان دهن هم گفت: پیروی از راه های سالم زندگی می تونه به کاهش خطر کمک کنه. سیگار نکشیدن، مصرف نکردن نوشیدنیای الکلی و مصرف مقادیر زیاد میوه و سبزیجات همه می تونن خطر دچار شدن رو کم کنن.

در ایران هم به گفته دکتر مهدی خواجوی مدیر گروه گوش، حلق، بینی و جراحی سروگردن دانشگاه شهید بهشتی، ۵ تا ۶ درصد موارد دچار شدن به سرطان رو سرطانای ناحیه سر و گردن و دهن و حلق تشکیل میدن.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *