افزایش اثربخشی داروها با پروتئین های جفت شده | اطلاعات دارویی

محققان فرانسوی موفق شدن یه “سوئیچ الکتریکی” رو به گروهی از حساس ترین پروتئینای غشایی وصل کنن که هدف اصلی خیلی از داروها هستن.

به گزارش دکتر سلام، با اتصال یه لیگاند به یه پروتئین غشایی موسوم به GPCR، این سوئیچ روشن می شه. در ادامه تغییرات محسوسی در نفوذپذیری غشا شروع می شه.

سوئیچ وصل شده به GPCR، در واقع یه کانال یونی غشاییه که جریان یونا رو از خلال غشا کنترل می کنه؛ پس میشه امیدوار بود که نسل جدیدی از زیست حسگرها ساخته شن که توان انتخاب داروها رو داشته باشن و در واقع میشه از داروها به طور هدف داری استفاده کرد.

GPCR خونواده بزرگی از گیرنده های سلولی موجود در انسانه که واسه کنترل پاسخای سلولی در برابر محرکای خارجی و ارتباطات بین سلولی بسیار لازمه. به گزارش ستاد خاص پیشرفت فن اوری نانو، به خاطر همین هدف اصلی بیشتر از ۳۰ درصد از کل داروهای موجود در بازار، همین گیرنده های GPCRه.

این محققان فرانسوی این امکان رو بررسی کردن که می شه یه GPCR رو با یه کانال یونی جفت کرد که در این صورت هر دوی اونا به هنگام فعال شدن، تغییر شکل میدن. با این اتفاق کانال یونی باز شده و یه شارش یونی قابل اندازه گیری به راه میفته.

مرحله بعدی تحققات، جاسازی یه سیستم پروتئینی در غشاست تا یه جور سیستم خودکار بسازه که مثل زیست حسگر عمل کرده و توان انتخاب دارو رو داشته باشه.

منبع : hidoctor.ir

Author: ماه نشان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *