افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ با کبد چرب چه ارتباطی دارد؟ | بیماری

کبد چرب غیرالکلیک، متداولترین  امراض کبدیه. به دلیل تاثیر مهم  کبد در فرایندهای حیاتی بدن، کبد چرب یافته های  زیادی به دنبال داره،مثل، خطرِ دچار شدن به مریضی تنگی عروق قلب و دیابت نوع ۲ رو زیاد می کنه

رابطه بین کبد چرب و دیابت نوع ۲ ثابت شده. حدود ۸درصد افراد گرفتار به دیابت، کبد چرب دارن. محققان می گن که این رابطه اصلا اتفاقی نیس. تحقیقات نشون میده که کبد چرب در دچار شدن به مشکلات پیش دیابتی و دیابت نوع۲ نقش داره. چون کبد نقش بسیار مهمی در تنطیم قندخون داره، تشکیل چربی در این عضو دلیل می شه که کنترل گلوکز خون سخت شه؛ هم اینکه باعث مقاومت بدن به انسولین، فشار اومدن به لوزالمعده و سلولای بتای اون و تسریع دچار شدن به دیابت نوع۲ می شه. وقتی که فرد به کبد چرب مبتلاست، کنترل دیابت هم سخت تره. اما هرچند بیشتر افرادِ گرفتار به دیابت نوع۲، ممکنه کبد چرب هم داشته باشن، به دلیل کمبود آگاهی و وجود مخفی این مریضی، علائم اون تشخیص داده نمی شه.

چاقی بیشتر از اندازه ممکنه بیان کننده کبد چرب باشه، اما به هر حال تشخیص کبد چرب فقط با آزمایش خون یا معاینه فیزیکی بسیار مشکله. بهترین روش تشخیص این مریضی، انجام سونوگرافی یا اسکن MRIه.

کلید اصلی برعکس کردن روند مریضی کبد چرب، کاهش وزن است. با کم شدن کربوهیدرات و چربی، چربی کبد به سرعت کم میشه. کاهش ۵ درصد از وزن بدن، واسه شروع کاهش چربی کبد کافیه و با کم شدن بیشتر وزن، چربی بیشتری از کبد کم میشه، هم اینکه مقاومت به انسولین هم در این روند، کم میشه. در واقع «اگه شما شروع به کاهش وزن کنین، خیلی چیزها بهتر می شه».

منبع-http://fa.parsiteb.com

منبع : hidoctor.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *