افزایش احتمال باروری با یک روش جدید | بیماری

: محققان در جریان مطالعه ای فهمیدن که از برجستگیای موجود روی تخمک زنان نابارور میشه واسه تولید جنین استفاده کرد؛ این موفقیت احتمال باردار شدن زنان نابارور رو دو برابر می کنه.
بیشتر تخمکای آدم شامل برجستگیایی به نام جسمای قطبی هستن؛ جسمای قطبی گره های کوچیکی از ماده ژنتیکی هستن که در زمان تقسیم یه سلول بر جای می مانند.

به گزارش روزنامه تلگراف، این برجستگیا بیشتر در طول زمان از بین می رن، اما حالا محققان فهمیدن میشه ماده تخمک فرد اهدا کننده – که بدون هسته س- رو واسه ایجاد تخمکی که بتونه به وسیله یه اسپرم بارور شده و به جنین تبدیل شه، منتقل کرد.
این بدون معنیه که تعداد جنینای تولیدی از راه لقاح خارجی رحمی (IVF) رو میشه در زنائی که فقط تعداد کمی تخمک دارن، دو برابر و یا حتی سه برابر کرد.

محققان دانشگاه بهداشت و علوم اورگان و موسسه تحقیقات بیولوژیکی سالک می گن: از اونجایی که تعداد تخمکا با افزایش سن زنان کم میشه، این فناوری مخصوصا واسه زنان سن بالا مهمه.

دکتر شوخرات میتالیپو نویسنده ارشد این مقاله و مدیر مرکز سلول جنین و ژن درمانی OHSU گفت: میدونیم که باروری با افزایش سن زنان کم میشه و این یه روش بالقوه واسه دو برابر کردن تعداد تخمک هاییه که می تونیم تو یه جلسه لقاح آزمایشگاهی بگیریم.

پوی اضافه کرد: این روش علاوه بر کمک به باروری زنان سن بالا، می تونه فرصت دیگری واسه کمک به زنائی باشه که مشخص شده دارای جهشایی در میتوکندری خود هستن؛ میتوکندری نیروگاهای کوچیکی هستن که تقریبا داخل همه سلولای بدن وجود دارن.

جهشا در میتوکندری می تونه به شکلای جور واجور مریضی های ضعیف کننده در کودکان مانند دیستروفی عضلانی منجر شه.
محققان اضافه کردن: این روش جدید فرصتای خونواده ها رو واسه بچه دار شدن از راه لقاح خارج رحمی به بیشترین حد میرسونه و خطر جهشای ژنتیکی رو هم برطرف می کنه.

با این حال این روش می تونه بحث برانگیز باشه چون نیاز داره که مادر دوم تخمک رو اهدا کنه که به این معنیه که نوزاد حامل دی. ان. ای سه نفر هستش.
این تحقیق در مجله Cell Stem Cell منتشر شده.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *