افزایش احتمال سندرم متابولیک با چاقی | بیماری

: افزایش احتمال سندرم متابولیک با چاقی

: مجله علمی ایران : افراد چاق بیشتر به صفاتی مانند “تنبل”، “بدون اراده” یا “غیرجذاب” متهم شده و یه تحقیق جدید نشون میده که احساس منفی داخلی که بر اثر این القاب ایجاد میشه، جدا از بحث اضافه وزن خطر دچار شدن به سندرم متابولیک رو در افراد چاق زیاد می کنه.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، با وجود اینکه نبود رضایت از تناسب اندام می تونه به انگیزه ای واسه کاهش وزن تبدیل شه اما با این حال این مطالعه جدید نشون میده که احساسات منفی به وجود اومده به وسیله شرمساری به دلیل چاقی در واقع می تونه عواقب جدی واسه سلامت داشته باشه.

این تحقیق شامل ۱۵۹ بزرگسال بین سنین ۲۱ و ۶۵ سال بود که شاخص توده بدنی (BMI)اونا از ۳۳ به بالا بوده و در طبقه بندی افراد چاق قرار می گرفتن.

تموم این افراد هم اینکه به پرسشنامه سلامت که واسه تعیین معیارهای شرکت کنندگان واسه افسردگی و سندرم متابولیک بود جواب دادن.

سندرم متابولیک یه سری از عوامل خطره که احتمال سکته مغزی، دیابت، بیماریای قلبی و بقیه مشکلات بهداشتی رو زیاد می کنه .این عوامل خطر شامل فشار خون بالا، دور کمر بزرگ، قند خون ناشتا بالا و کلسترول بالا است.

۵۱ نفر از این شرکت کنندگان(چیزی در حدود ۳۲.۱ درصد) دارای سندرم متابولیک بودن.

آدمایی که از احساسات داخلی منفی به وجود اومده به وسیله چاقی رنج می بردن، در مقایسه با شرکت کنندگانی که سطوح پایینی از احساسات داخلی منفی داشتن، سه برابر بیشتر در خطر دچار شدن به سندرم متابولیک بودن.

اونا هم اینکه شش برابر بیشتر در برابر دچار شدن به سطوح بالاتری از گلیسیرید قرار داشتن که می تونه به تصلب شرایین و تجمع مواد چرب در دیواره شریانا و در آخر خطر دچار شدن به حمله قلبی و سکته منجر شه.

جالبه بدونین که این یافته های پس از کنترل شاخص توده بدن و افسردگی در فرد به دست اومد.

.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *