افزایش ۱۵ درصدی تماس تهرانی ها با اورژانس | بیماری

: افزایش ۱۵ درصدی تماس تهرانیا با اورژانس

: حبیب کاشانی عضو شورای اسلامی شهر تهران، صبح دیروز در جلسه علنی شورای شهر با اشاره به وضعیت آلودگی هوا، گفت: ۴۱۲ شهروند تهرانی از اول تا ۲۳ آبان ماه جاری براثر آلودگی هوا جون خود رو از دست دادن. این آمار نگران کننده باعث شد با معاون فنی اورژانس تهران در مورد آمارای مراجعه کنندگان، کارایی واسه پیشگیری از صدمات و کاهش این آمار به گفت و گو بپردازیم.
اسماعیل فراهانی معاون فنی اورژانس تهران در گفت و گو با جام جم آنلاین گفت: تعداد تماسایی که در هفته جاری به اورژانس تهران زده شده در کل ۱۵درصد، هم اینکه ماموریتای اورژانسای ارسالی ۱۰ درصد زیاد شده و بیشترین درصد مراجعه کنندگان رو بیماران تنفسی و قلبی شامل می شن که این آمار در بیماران تنفسی ۱۵درصد، در بیماران قلبی ۷درصد نسبت به روزای قبل آلودگی بالا رفته.
ایشون در ادامه اضافه کرد: نکته باحال اینه که بیماران پس از انتقال به مراکز درمانی، بیماران قلبی رتبه بالا تری نسب به بیماران تنفسی داشتن، در حدود ۳۲ درصد بیماران قلبی و ۱۲درصد بیماران تنفسی افزایش داشتن اما حالا خوبیش اینه این درصدا در روز گذشته (۲۵ آبان ) ثابت بوده و تغییر زیادی رو نداشته. تعداد تماسای اورژانس در روز گذشته ۲ درصد زیاد شده و بیماران قلبی و تنفسی ۶درصد نسبت به روز قبل تر (۲۴ آبان ) زیاد شده.
به گفته اون این آمار مناسب نیس و شهروندان باید همکاری لازم رو بکنن و به پیشنهاد و اخطار کارشناسان و دستگاه های خدمات رسان توجه کنن و تا حد امکان از ترددای غیر لازم در شهر کم کنن تا مشکلات جبران ناپذیر گریبان گیرشون نشه.
معاون فنی اورژانس تهران اعلام کرد: بیشترین مراجعه کنندگان در رده سنی ۵۵ تا ۷۰ سال هستن که بیماریای زمینه ای قلبی و ریوی دارن و با خروج از منزل این مریضی شدید شدن پیدا می کنه. اورژانس به آدمایی که گرفتار به بیماریای قلبی و تنفسی، مادران باردار، کودکان و سالمندان که قشر آسیب پذیرتر جامعه هستن پیشنهاد می کنه تا حد امکان از منزل خارج نشن، اما اگه ناچار شدن از منزل خارج گردند اگه دارویی مصرف می کنن حتما داروهایشان رو به همراه داشته داشته باشن، از ماسکای فیلتر داره استفاده کنن و اگه مریضی طولانی تنفسی دارن و اکسیژن مصرف می کنن حتما اونو در صورت خروج از منزل به همراه داشته باشن.
ایشون ورزش کردن در فضای باز رو در این روزای آلوده شدیدا منع کرد و یادآوری کرد: آدمایی که در این روزا ورزش می کنن باید دقت داشته باشن در فضای باز و پارکا هیچوقت ورزش نکنن، دانش آموزان هم که در این ایام تعطیل هستن از منزل خارج نشن چون که این تعطیلیا واسه نبود خروج از منزل و کاهش آلودگیه و نه بهونه ای واسه گردش و تفریح در سطح شهر. البته اورژانس یه سری تمهیداتی رو در نظر گرفته که علاوه برآماده باش در مراکز شهری، یه سری تیمای خاص و موتورلانس در نقاط شهر که آلودگی بیشتراست مستقر کرده تا در صورت نیاز به شهروندان خدمات خاص برسانند.
فراهانی در مورد افراد کارمندان که مجبور به خروج از منزل هستن گفت: کارمندان دقت داشته باشن از ماسکای N95 فیلتر داره استفاده کنن که تا حدی مشکلات این آلاینده ها رو کم کنه، در طول روز از مصرف مایعات مخصوصا آب و شیر غافل نشن هم اینکه مصرف میوه و سبزیجات بسیار پیشنهاد می شه، وقتی که به منزل رسیدن دست و صورت خود رو با آب و صابون بشورن.
ایشون درپایان اضافه کرد: اینم بگیم اگه مردم با رعایت این پیشنهادا مشکلی براشون اتفاق با شماره ۱۱۵ فورا تماس حاصل کنن تا همکاران ما در نقاط جور واجور خدامات لازم رو ارائه کنن.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *