افزایش ۱۶ سانتی قد مردان ایرانی/ تکذیب سونامی سرطان در کشور | بیماری

: معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: برخلاف بعضی صحبتای انجام شده از طرف بعضی پزشکان و رادیوتراپیستا که از سونامی سرطان در کشور خبر داده بودن، تحقیقات نشون میده سیر دچار شدن به سرطان در کشور نزولیه.

: افزایش ۱۶ سانتی قد مردان ایرونی/ تکذیب سونامی سرطان در کشور

آکا ایران: دکتر رضا ملک زاده در نشست با روسا و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی غرب کشور که روز گذشته در مرکز پیشرفت بیمارستان طالقانی کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه پیشرفت سلامت بخشی از اهداف کلی پیشرفت پایداره، گفت: سازمان ملل درخصوص پیشرفت پایدار پیشنهادهایی رو مطرح کرده که بخش سلامت اون برعهده WHOه که به امضای همه بزرگان کشورها از جمله ایران رسیده.

ایشون به ارائه بعضی آمارها از شرایط سلامت پرداخت و اضافه کرد: این آمارها از دو منبع به دست اومده که یکی از اونا مطالعه جهانی بار مریضی هاست که به وسیله دانشگاه واشنگتن انجام شده و دیگری مجموعه مطالعاتی برگرفته از کار تحقیقاتی ۱۸۰۰ پژوهشگر از ۱۳۰ کشور دنیاست.

ایشون اضافه کرد: در این تحقیقات، کشورها در مورد رسیدن به اهداف مورد توجه سازمان ملل امتیاز دهی می شن و این امتیازدهی در محدود صفر تا ۱۰۰ه و شک نداشته باشین کشورهایی که به رتبه ۱۰۰ نزدیک تر باشن وضعیت مطلوبی در مورد شاخصا سلامت دارن.

ملک زاده اضافه کرد: با بررسیای انجام شده، در کل این شاخصا کشورهایی مانند ایسلند، سنگاپور، سوئد، آندورا امتیازهایی میان ۸۲ تا ۸۵ به دست آوردن که بالاترین امتیاز و جایگاه قابل قبولیه.

ایشون گفت: در این امتیازدهی کشورای آفریقایی با امتیاز ۲۰ تا ۲۵ پایین ترین امتیازات رو داشتن.

معاون وزارت بهداشت با بیان اینکه آمریکا در کل شاخصا امتیاز ۷۵ رو داره گفت: ایران هم امتیاز ۵۸ رو داره و برابر با کشوری مانند ترکیه س و این درحالیه که ایران انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی رو پشت سرگذاشته و همیشه در دهه های گذشته با تحریم ‎های بسیار شدیدی مواجه بوده.

قد "مردان" ایرونی در نیم قرن گذشته ۱۶ سانتی متر زیاد شده

ملک زاده به پیشرفتای ایران واسه پیشرفت امتیاز خود اشاره کرد و اضافه کرد: ایران پیشرفت خوبی در این مورد داشته و بطور مثال در مورد کاهش گسترش آلودگی در هوای داخل خونه امتیاز ۱۰۰ رو کسب کرده، چون سوخت خیلی از منازل از نفت به گاز تبدیل شده.

ایشون اضافه کرد: هم اینکه در مورد درصد انجام زایمون به وسیله پرسنل آموزش دیده و هم کاهش مصرف الکل، ایران امتیاز خوبی کسب کرده.

این مسئول با بیان اینکه تلاش ایران در مورد افزایش قد مردان هم امتیاز خوب رو داشته، گفت: طی نیم قرن گذشته تلاشای انجام شده موجب شده قد مردان ایرونی ۱۶ سانتی متر زیاد شه که از همه کشورها این اندازه افزایش قد بالاتر بوده.

ایشون اضافه کرد: هم اینکه در مورد کاهش مصرف سیگار و اندازه مرگ و میر زنان و کودکان، ایران امتیاز خوبی کسب کرده. الان اندازه مرگ و میر مادران در هر صدهزار تولد زنده، از ۱۲۳ مورد فوتی در سال ۱۹۹۰ میلادی به ۲۵ مورد در سال ۲۰۱۵ رسیده.

این مقام مسئول به افزایش امید به زندگی در کشور هم اشاره کرد و اضافه کرد: با اقدامات موثر انجام شده طی دهه های گذشته امید به زندگی در مردان ایرونی ۲۸ سال و در زنان ایرونی ۳۲ سال زیاد شده.

مصرف آب "ناسالم" هنوزم یکی از رقابتای سلامت کشوره

ملک زاده گفت: البته ایران در بعضی موارد هم امتیازات پایینی کسب کرده، بطوری که در مورد تصادفات جاده ای امتیاز ۲۷ و در مورد مصرف آب ناسالم رتبه ۳۰ رو داره. مصرف آب ناسالم یکی از رقابتای کشوره البته این بدون معنی نیس که ما لوله کشی آب نداریم، اما از اونجا که کلی آب مصرفی از چاه ها تامین می شه مشکلاتی رو هم داره.

ملک زاده گفت: الان ۲۰ درصد مردم رفلاکس معده دارن و ۸۰ درصد موارد آندوسکوپی هم به خاطر همین رفلاکسه که بیشتر به دلیل به کار گیری آب چاه ایجاد می شه. هم اینکه در بحث ریزگردها و بهداشت فردی و مرگ زودرس در اثر بیماریای قلبی و عروقی و دیابت و امثالهم امتیاز خوبی نداریم.

ایشون اضافه کرد: الان ۱۰ درصد ایران ها به دیابت گرفتار هستن و ۲۵ درصد هم در مرحله پری دیابت قرار دارن و تا ۱۰ تا ۱۵ سال آینده ممکنه ۳۰ درصد جمعیت ایران به دیابت گرفتار شن.

۱۷ هزار کشته "تصادفات" مایه شرمساریست

ملک زاده به آمار ناراحت کننده تصادفات در کشور اشاره کرد وافزود: بدیش اینه مرگ هرساله ۱۷ هزار ایرونی موجب شده در این مورد هم امتیاز خوبی نداشته باشیم.
هرساله ۱۵۰۰ سال عمر به درد بخور در کشور به خاطر تصادفات از کف میره.

ایشون با بیان اینکه دلیل اصلی تصادفات به بی احتیاطی رانندگان مربوط می شه، گفت: بدیش اینه این آمار مایه شرمساری ما در مجامع بین المللی شده و کاهش این آمار شک نداشته باشین مشارکت همگانی رو می خواد.

ورود به کانال آکا ایران

منبع: ایسنا

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *